Menu

Psychologowie i lekarze przyjaźni osobom trans

Poniżej znajdują się listy psychologów oraz lekarzy #seksuologów i psychiatrów. Listy zawierają miejsca przyjęć osób transpłciowych, dane kontaktowe oraz informacje dotyczące dojazdu komunikacją miejską, głównie dla osób z innych miast. O ceny trzeba pytać samodzielnie, ponieważ zbyt często się zmieniają w niektórych placówkach, by je na bieżąco śledzić. Listy są aktualizowane średnio co 3 miesiące.

Uwagi wstępne

Mimo, że kilku lekarzy ma kilka specjalizacji (np. jest #psychiatrą i seksuologiem) – nie należy redukować ilości osób, które wydadzą opinię. Jeżeli prowadzi Cię psychiatra seksuolog, udaj się po oddzielną opinię do innego seksuologa, tak by mieć do sądu opinię psychologiczną, zaświadczenie psychiatry i zaświadczenie seksuologa (3 różne pieczątki). W ten sposób minimalizujesz ryzyko badania przez biegłego, które jest droższe od 1 dodatkowej wizyty u innego seksuologa.

Osoba zwana #psychologiem seksuologiem – jest psychologiem o specjalizacji seksuologicznej w ramach psychologii, nie medycyny, gdy nie podano inaczej. Należy więc pamiętać, że udając się do psychologa seksuologa, należy zdobyć oddzielne zaświadczenie od lekarza seksuologa.

Nie ma lekarzy idealnych i nie ma też jednolitych sposobów leczenia osób transseksualnych. Niestety jest ich mało, w Polsce praktycznie nikt nie zajmuje się od A do Z leczeniem transseksualizmu. Wielu lekarzy seksuologów, psychiatrów i psychologów nie polecanych na tej stronie – odmawia diagnozy lub leczenia, gdyż zwyczajnie się nie zna lub nie jest gotowa na tak dużą odpowiedzialność (wydane zaświadczenie o transseksualności otwiera drogę do sądowej korekty płci – nieodwracalnej). Jeżeli znasz przyjaznego specjalistę – koniecznie daj znać pisząc e­‑maila.

Poniżej zawarte są listy specjalistów z podziałem na specjalizacje. Jeżeli dana osoba ma 2 specjalizacje lekarskie (z możliwością przepisywania leków) – wymieniona jest na 2 listach.

Data utworzenia:

Zamknij Przewiń w górę Przewiń w dół