Psychiatrzy pomocni w diagnostyce transpłciowości
Lista ta zawiera polecanych psychiatrów przy wykluczaniu przeciwwskazań do leczenia transpłciowości. Nie każdy #psychiatra spoza listy ogarnia temat transpłciowości.
Lista ta zawiera polecanych psychiatrów przy wykluczaniu przeciwwskazań do leczenia transpłciowości. Nie każdy #psychiatra spoza listy ogarnia temat transpłciowości.
Po uzyskaniu opinii psychologa, osoba zainteresowana korektą płci powinna udać się do psychiatry przyjaznego osobom transseksualnym (sprawdzonego) celem wykluczenia chorób i zaburzeń natury psychicznej mogących dawać obraz podobny (aczkolwiek nie identyczny) do objawów schizofrenii, osobowości mnogiej, osobowości z pogranicza lub zespołu Aspergera. Diagnoza psychiatryczna zazwyczaj zabiera 1 lub 2 wizyty. Należy z sobą zabrać opinię psychologiczną, która jest pomocna psychiatrze, ponieważ już minimum część testów zostało wykonanych, a nie wszystkie można powtarzać w krótkim czasie.
#Psychiatra, podobnie jak i psycholog, zapyta się, jak ma się zwracać. Nie ma tu miejsca na «Jak Pan/i chce». Należy określić czy w formie męskiej, czy żeńskiej. Najlepiej, nawet gdy nie padnie o to pytanie (choć powinno), poprosić o wpisanie do karty jako osobę o tym imieniu, którym chce się by społeczeństwo się zwracało. Imię na tym etapie powinno być już wybrane. Brak wyboru jakiegokolwiek imienia (choćby tymczasowego – wiadomo, że można mieć preferencję, że poprosi się w przyszłości rodziców o wybór) powinno zapalić lampkę ostrzegawczą o braku gotowości do tranzycji.
Psychiatra też poprosi o podanie, co sprowadza osobę badaną do jego gabinetu (mimo, że może domyślić się z karty chorobowej – imię, oraz z wyglądu). Psychiatra może zapytać także o to, dlaczego przychodzi się do niego po rozpoczęciu terapii hormonalnej. Nie należy tu kłamać – duża chęć uzyskania cech odpowiedniej płci i nienawiść do cech płciowych z okresu dojrzewania płciowego oraz chęć powstrzymania tego jest wystarczającym argumentem. Ważne jest by decyzja o rozpoczęciu była przemyślana i dobrze uzasadniona. Jeżeli któryś psychiatra nie rozumie tak podstawowej sprawy – nie jest przyjazny osobom transseksualnym – zaleca się wybrać innego psychiatrę i ten etap rozpocząć od zera. Psychiatra też może pytać o reakcje, na hormonoterapię, sumienność jej stosowania – w tym seksualne jak również stałość w dążeniu do celu – ma to na celu wykluczenie transwestytyzmu fetyszystycznego.
Mimo, że kilku lekarzy ma kilka specjalizacji (np. jest #psychiatrą i seksuologiem) – nie należy redukować ilości osób, które wydadzą opinię. Jeżeli prowadzi Cię psychiatra seksuolog, udaj się po oddzielną opinię do innego seksuologa, tak by mieć do sądu opinię psychologiczną, zaświadczenie psychiatry i zaświadczenie seksuologa (3 różne pieczątki). W ten sposób minimalizujesz ryzyko badania przez biegłego, które jest droższe od 1 dodatkowej wizyty u innego seksuologa.
Osoba zwana #psychologiem seksuologiem – jest psychologiem o specjalizacji seksuologicznej w ramach psychologii, nie medycyny, gdy nie podano inaczej. Należy więc pamiętać, że udając się do psychologa seksuologa, należy zdobyć oddzielne zaświadczenie od lekarza seksuologa.