Czym jest transseksualizm?
Transseksualizm jest to zaburzenie rozwojowe polegające na przeciwnie ukształtowanej płci psychicznej i płci biologicznej względem siebie.
Występują dwa typy transseksualizmu:
- transseksualizm typu mężczyzna‑kobieta – osoba obarczona tą dolegliwością identyfikuje się stale jako kobieta mimo męskiej anatomii zewnętrznej i wewnętrznej przed leczeniem;
- transseksualizm typu kobieta‑mężczyzna – osoba obarczona tą dolegliwością posiada stale tożsamość psychiczną męską mimo żeńskiej budowy ciała przed terapią.
#Transseksualizm wbrew obiegowej opinii (powielanej na Wikipedii oraz nawet przez część lekarzy) – może współistnieć z częścią zaburzeń interseksualnych, o ile nie jest zakłócona budowa chromosomów (wciąż mogą być uszkodzone pewne geny niewidoczne na etapie analizy chromosomalnej).
Dowodem na możliwość współistnienia transseksualizmu i interseksualizmu jest definicja z klasyfikacji zaburzeń i chorób #ICD‑10, obowiązującej w Polsce:
Osoby transseksualne, z powodu niemożności leczenia «błędnie» ukształtowanej identyfikacji płciowej, wymagają dostosowania ciała do ich tożsamości płciowej – przez hormonoterapię, zabiegi kosmetyczne oraz zabiegi chirurgiczne, by mogły normalnie funkcjonować w społeczeństwie.