Menu

O życzliwości osób transpłciowych

W wyniku długiego życia niezgodnego z własną identyfikacją płciową dochodzi do powstania różnych traum. Wśród traum i ich skutków można wymienić:

 • zazdrość na punkcie tego, że inna osoba trans wygląda lepiej lub ma lepsze warunki życiowe,
 • powstawanie zaburzeń osobowości innych niż #osobowość z pogranicza – osobowości psychopatycznej, osobowości schizoidalnej, osobowości schizotypowej i wielu innych,
 • depresja, często wraz z myślami i próbami samobójczymi,
 • lęki społeczne (w tym myśli prześladowcze dotyczące niekobiecego lub niemęskiego wyglądu, interpretowania prawie każdej sytuacji jako brak «passingu» lub też częste przesłyszenia odnośnie stosowanych końcówek gramatycznych),
 • skrajna #wrogość względem innych ludzi.

W zazdrości i pojawiającej się nienawiści powstaje zjawisko «#true trans» (ang. #truscum), czyli osoby zaburzonej, która nie akceptuje innych osób trans, które nie chcą lub nie mogą wykonać operacji narządów rozrodczych lub też nie są gotowe lub nie chcą rozpocząć hormonoterapii. Wśród tych osób pojawiają się też takie, które same będąc trans, odmawiają uznania osób niebinarnych lub transwestytów za osobę trans.

Armageddon na forach transpłciowych

Profil użytkownika OneLotusPetal na transpomoc.pl Na forach, które są źle zarządzane i dojdzie do objęcia stanowiska administratora przez osobę toksyczną dochodzi do stosowania #przemocy psychicznej przez moderatorów oraz administratorów wobec innych użytkowników. Po pierwsze, mimo, że ta osoba jest administratorem (pomarańczowy nick w skórce Silver do forum phpBB oznacza administratora) wciąż zmyla użytkowników podpisując się jako moderator. Zrozumiałe by to było, gdyby nie był tego świadomy, jednak doskonale wie, że może przyjmować nowych użytkowników, co jest zarezerwowane tylko dla administratorów.

Kolejną rzeczą jest to, że rolę administratora powierzono osobie, która określa siebie jako «cis king» czyli nie tylko określa siebie królem, ale też osobą nietransseksualną czyli w slangu osób transpłciowych – cispłciową. Takie postępowanie może być odbierane przez innych użytkowników jako wywyższanie się i gorsze traktowanie osób trans.

Kolejnym błędem było przyjęcie do grona administratorów osoby, której w testach psychologicznych wyszedł wynik wskazujący na kłamstwo i która sama stwierdziła, że wyszło w teście MMPI‑2, że jest psychopatą. O tym, że przyjęcie takiego użytkownika jest błędem, administratorka wiedziała, bowiem umieściła ogłoszenie o przyznaniu roli (początkowo) roli moderatora wskazanemu użytkownikowi w dziale «znalezione błędy, pytania i propozycje». Nie jest to propozycja, nie jest to pytanie, więc wygląda na to, że był to błąd.

19 stycznia 2021 roku starsza użytkowniczka tamtego forum postanowiła zgłosić, że użytkownik ten nie nadaje się na moderatora. Po prześledzeniu ostatnich wątków publicznych, uważamy, że użytkownik ten nie powinien zajmować się moderacją forum z następujących powodów:

 • uniemożliwianie wypowiedzi użytkownikom, którzy mają alternatywne spojrzenie na epidemię, tych którzy kwestionują groźność koronawirusa (mają do tego prawo, bowiem ilość zgonów w Polsce w wieku poniżej 40 roku życia jest symboliczna), mają inne poglądy na temat szczepienia i które odezwą się na temat epidemii; epidemia i problemy z nią związane wypełniają znaczną część życia ludzi i normalnym jest rozmowa o tym na forum; tak kasowano posty i tematy między innymi użytkownikowi Wildowi z tamtego forum;
 • stronniczość – kierowanie się tym kogo się lubi, a nie tym jakie są fakty;
 • brak umiejętności przyjęcia innego punktu widzenia praktycznie w dowolnej sprawie, za to grozi ban na forum;
 • używanie na forum, gdzie jest dużo ludzi mających myśli samobójcze, wyrażeń typu «śpij aniołku», «R.I.P aniołku», co może doprowadzić do targnięcia się kogoś na swoje życie;
 • brak umiejętności przyjęcia krytyki od innego użytkownika i zamiast przyjęcia tej krytyki, wykorzystanie posiadanego kałacha połączonego z wielkim przyciskiem BAN na klawiaturze, co skończyło się dla użytkowniczki Ady75 skasowaniem jej konta bez wnoszenia o to; przy okazji OneLotusPetal (dawniej: Hyazinth) usunął także konto innego administratora, który się z nim nie zgadzał oraz konta innych 3 użytkowników.

Wątkiem potwierdzającym, że nie było to czyjeś włamanie i wykorzystanie licznych luk bezpieczeństwa w skrypcie forum z 2003 roku jest ten oto wątek, gdzie wyjaśniono, że winowajcą jest OneLotusPetal. W sytuacji, gdy broni go QueenK, a mowa jest o roli administratora, uważamy, że również ona nie zasługuje na tę rolę. Administratorem może być tylko osoba, która potrafi chłodno spojrzeć na temat, przestrzega wzorowo regulaminu forum, jest pomocna, nie wyżywa się na użytkownikach oraz jest odpowiedzialna. Niestety obu wspomnianym osobom brakuje większości tych cech. Powyższego zachowania nic nie jest w stanie usprawiedliwić.

Na forum transpomoc.pl jest/było oczywiście więcej toksycznych ludzi. Do takich należała między innymi ChaoticRed, która pozostawiła takie oto piękne publiczne powitanie dla innej użytkowniczki z forum. Aspekty «muzyczne» oraz używanie poprawnej terminologii w tym przemówieniu pozostawimy bez komentarza. Ponieważ użytkowniczka czepiała się jednak ludzi, jaki to oni mają głos – wskażemy tylko po chłodnej analizie głosu w programie #Praat, że średni formant F3 głosu mieści się gdzieś w okolicach 2200 Hz, co wskazuje, że głos jest prawdopodobnie falsetowanym basem. Użytkowniczce, która wyzywa innych od łysoli, polecamy więc ćwiczenie wysokości krtani, ćwiczenie poprawnego rezonansu i rezygnację z falsetu, np. w wykwalifikowanej szkole śpiewu (tam są trenerzy, którzy powinni pomóc, jeżeli internetowe poradniki nie wystarczają). Polecimy również wizytę psychologiczną mającą na celu rozwiązanie problemów, które narosły i doprowadziły do publicznej #agresji.

W kwestii życzliwości osób transpłciowych też warto wspomnieć o kwestii #prywatności. Ta jest naruszana nawet w tak bezprawny sposób, jak poprzez upublicznianie cudzych zdjęć (uzyskanych na przykład poprzez komunikator Discord) oraz podawanie danych osobowych osób transpłciowych uzyskanych na przykład w wyniku spotkania lub wyzyskania czyjegoś błędu. Jeden z administratorów dopuścił się nawet czytania cudzej korespondencji wbrew zapisowi regulaminu forum. Regulamin sobie, rzeczywistość sobie. W tej kwestii polecimy:

 • nigdy nie podawaj swoich danych osobowych (prawdziwego imienia i nazwiska, numeru PESEL) wraz z informacją, że jesteś osobą transpłciową – rozdziel koniecznie kwestię przedstawiania się prawdziwymi danymi od mówienia, że jesteś osobą trans,
 • nie dawaj innym osobom swojego zdjęcia w połączeniu z informacją, że jesteś osobą transseksualną, bowiem możesz liczyć na jego wykorzystanie;
 • dokładnie zastanów się co publikujesz o sobie, ponieważ niektóre osoby mogą z pozostawionych okruszków złożyć twoją tożsamość.

Jeżeli już musisz koniecznie osobie trans wysłać zdjęcie – rób to jedynie po dłuższej znajomości (zalecany minimum rok nieprzerwanej znajomości) oraz oznacz to zdjęcie na wiele sposobów (w metadanych, modyfikacja w kilku fragmentach – zapisz komu konkretnie dajesz jak zmodyfikowane zdjęcie). O modyfikacjach zdjęcia nic nie mów ani nie pisz.

Zamknij Przewiń w górę Przewiń w dół