Komplikacje spraw w związku z epidemią
Dotarły do nas sygnały, że sądy wysyłają zapytania a właściwie zobowiązania do podpisania przez powodów i pozwanych w sprawie o korektę płci. Jedno z zobowiązań dotyczyło podania numeru telefonu (a właściwie dwóch różnych) oraz stwierdzenia czy posiada się łącze odpowiednie do odbycia rozprawy zdalnie.
Co do zasady rozprawy odbywają się w sądzie miejsca zamieszkania jednego z pozwanych (czyli tam gdzie złożyliśmy pozew), a w przypadku gdy dojazd przekraczałby 50 km, sprawa może odbyć się w drodze «pomocy prawnej». Owa pomoc prawna polega na uruchomieniu telekonferencji w sądzie pobliskim i transmisji obrazu i wypowiedzi do sądu docelowego. Co ważne, aby sprawa odbyła się w drodze pomocy prawnej, należy o to wnieść we wniosku lub w pozwie i uzasadnić, ponieważ jedynie fakt długiej podróży, choroby lub kalectwa może uzasadniać skorzystanie z tego prawa. Na fakt choroby i kalectwa należy przedstawić dowody. W przypadku obłożnej choroby możliwe ponadto jest przesłuchanie świadka, powoda lub pozwanego w domu lub w szpitalu.
Niestety ostatnio znaleźliśmy w sieci zapytanie jednej z osób, która dostała nietypowe zapytanie, które przedstawiamy poniżej, wraz z przykładowymi odpowiedziami prowadzącymi do uniknięcia problemu odpowiedzialności za firmy trzecie (zoom, skype, inne) oraz własnego dostawcy internetowego, który w umowach gwarantuje łącze o przepustowości «do 2 MB/s» nie zaś łącze o przepustowości «minimum 2MB/s». Na to należy zwrócić szczególną uwagę, bowiem, gdy nas rozłączy, sprawa potoczy się dalej bez nas, tak jakbyśmy po prostu wyszli z budynku sądu bez uzasadnienia w czasie trwającej rozprawy.
Z naszej strony proponujemy odpowiedzieć pismem procesowym odpowiadającym na zapytania sądu w jednej z poniższych wersji.
- W przypadku gdy posiadasz 2 numery telefonu oraz smartfona:
*) Zależnie co posiadasz, usuń odpowiedni wyraz.
- W przypadku, gdy smartfona nie posiadasz:
- W przypadku, gdy smartfona posiadasz, ale nie posiadasz drugiego numeru (nie polegaj na numerze osoby trzeciej, to nie twój numer telefonu!):
Udzielając jednej z powyższych odpowiedzi zdejmujesz z siebie ryzyka:
- że sąd się nie dodzwoni do Ciebie lub też Ty nie dodzwonisz się do sądu (drugi przypadek nie należy do rzadkości);
- że telekonferencja zostanie przerwana w którymkolwiek miejscu;
- że dane z dowodu osobistego pokazywane do kamery zostaną wykradzione przez złośliwe oprogramowanie (warto tutaj też przeczytać politykę prywatności Google i Androida, jeżeli masz smartfona z Androidem);
- że zarzucą Ci niestawienie się na rozprawie, obecnie wiele rzeczy odbywa się w oparciu o rozporządzenia, gdzie wymagane jest wpisanie przepisu do ustawy, aby był ważny; jeżeli więc kiedyś okaże się, że sprawę tą będzie chciał ktoś podważyć z powodów proceduralnych, jeżeli pojawisz się w sądzie, stanie się to praktycznie niemożliwe.
Aby nie dopuścić do dalszego przedłużania twojej sprawy zadawaniem przez sąd kolejnych pytań, warto na koniec dopisać:
Odpowiedzi udzielasz oczywiście w formie gramatycznej, którą preferujesz (i która zazwyczaj jest zgodna z twoją identyfikacją płciową) w formie pisemnej, listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Na potwierdzeniu odbioru należy napisać co zawiera list, np. «odpowiedź na pismo w sprawie przeprowadzenia wideokonferencji + wniosek o wyznaczenie terminu posiedzenia».
Na koniec dodamy: nie masz w naszym kraju obowiązku posiadania telefonu ani dostępu do internetu. Co więcej usługi te są płatne i podlegają firmowym regulaminom. W Polsce obowiązek posiadania telefonu mają przychodnie i lekarze (wynika to ze zmian prawa wprowadzonych «ustawą covidową»).
Przeciętny obywatel nie będący lekarzem nie musi posiadać numeru telefonu, toteż nie należy go podawać, aby zapewnić sobie, że każda korespondencja trafi na nasz adres zamieszkania lub do skrytki pocztowej (odbiór wymaga własnoręcznego podpisu).
Pamiętaj też o tym, że to co prześlesz do internetu, może tam zostać już na wieczność. Możesz żałować w przyszłości zeznawania pod swoim nazwiskiem i datą urodzenia, że jesteś osobą transseksualną. To co robisz na Androidzie podlega tzw. profilowaniu. Jeżeli musisz odbyć telekonferencję w takich sprawach rób to:
- przez połączenie szyfrowane end‑to‑end – tylko taki typ szyfrowania gwarantuje nieodszyfrowanie wiadomości po drodze (oprogramowanie: Signal, Wire.com),
- ze świeżo zainstalowanego Linuxa lub też Linuxa Live (dowolna dystrybucja, polecamy tutaj pochodne Debiana, typu Ubuntu, Xubuntu itp.).