Menu

Tag: uprawomocnienie

Zmiana danych osobowych osoby transseksualnej

Po pozy­tywnym wyro­ku musisz śledzić co dzie­je się w spra­wie – czy­li odwiedzać swo­ją skry­tkę pocz­tową mini­mum co 7 dni (lub dokła­dnie prze­glą­dać czy w skrzyn­ce nie leży avi­zo sądo­we), bowiem pra­wo do odwo­łania się od wyro­ku mają też rodzi­ce. Wte­dy w razie odwo­łania się przez rodzi­ca dosta­niesz o tym infor­mację od sądu oraz wezwa­nie na kolej­ną roz­pra­wę w two­jej spra­wie.

Po upra­womo­cnie­niu wyro­ku – uda­jesz się do sądu po wyda­nie 2 kopii upra­womo­cnio­nego wyro­ku sądo­wego. Wyro­ków tych niko­mu nie zosta­wiaj, poza Urzę­dem Sta­nu Cywil­nego, gdy popro­si o ory­ginał zamiast o kopię. W wie­lu miej­scach będzie potrzeb­na kopia wyro­ku sądu (nie ory­ginał – dru­gi ory­ginał oka­zujesz tyl­ko do wglą­du). #Upra­womo­cnie­nie wyro­ku trwa zazwy­czaj do 21–28 dni. Nie ma sta­łego cza­su bowiem wyrok sądu sta­je się pra­womo­cny, jeże­li nie zosta­nie zaska­rżo­ny, po upły­wie 14 dni od daty dorę­cze­nia wyro­ku z uza­sadnie­niem upra­wnio­nemu do wnie­sie­nia ape­lacji. oko­ło 21 dni będzie to w przy­pad­ku, gdy nie popro­szo­no o uza­sadnie­nie wyro­ku, oko­ło 28 dni, gdy popro­szo­no o uza­sadnie­nie, ale ape­lacji nie zło­żono.

Uwa­ga: może się zda­rzyć tak, że sąd po kró­tkim cza­sie wzy­wa Cię do uzu­peł­nie­nia bra­ków. W tym przy­pad­ku w wyzna­czo­nym ter­minie (jest to 7 dni kalen­darzo­wych) od chwi­li ode­bra­nia pisma – musisz dostar­czyć rze­czy, o któ­re pro­si sąd, ponie­waż ina­czej sąd zwró­ci Ci pozew bez roz­patrze­nia, ale i bez wyro­ku (nie powo­duje to sytu­acji nega­tywne­go wyro­ku, ale tra­cisz wpła­cone 600 zł za pozew). Może pro­sić o doku­men­tację medycz­ną (ozna­cza to, że two­ja spra­wa nie­ste­ty odbę­dzie się z udzia­łem bie­głe­go sądo­wego – stąd tak ważne jest posia­danie jej przy sobie), do zło­żenia pod­pisu (może na któ­rejś stro­nie bra­kować paraf­ki lub pod­pisu pod cało­ścią), do dostar­cze­nia dowo­du wpła­ty. W przy­pad­ku, gdy sąd pro­si o doko­nanie wpła­ty lub o dowód wpła­ty dostar­czasz ory­ginał wpła­ty, ale zanim to zro­bisz, sprawdź 3 razy numer kon­ta ban­kowe­go na blan­kie­cie wpła­ty lub na wydru­ku z syste­mu kom­pute­rowe­go ban­ku, jeże­li wkradł się błąd – zapłać na Poczcie Pol­skiej na wła­ści­we kon­to poda­jąc sygna­turę spra­wy w tytu­le płat­ności + «opła­ta za pozew». Zapła­ta na poczcie jest bez­piecz­niej­sza, nie padasz ofia­rą wiru­sa kom­pute­rowe­go lub zja­wiska zwa­nego nie­dokła­dnym czy­taniem tre­ści SMS‑ów z ban­ku. Sąd też może z różnych (cza­sem nie­uza­sadnio­nych) przy­czyn, pro­sić o dostar­cze­nie wię­kszej ilo­ści kopii pozwu wraz z załącz­nika­mi – po pro­stu je wyko­naj i dostarcz, nie kłóć się z sądem, że tyle wystar­czy.

Zamknij Przewiń w górę Przewiń w dół