Operacje oraz lista chirurgów
- Chirurg znieczula pacjentkę poprzez podanie tzw. znieczulenia miejscowego. W rzeczywistości jest to znieczulenie podpajęczynówkowe. Możliwe jest wykonanie zabiegu w narkozie (znieczulenie ogólne), jednak u pacjentek bez anomalii w zakresie budowy kręgosłupa, jest to wybór zazwyczaj znacznie bezpieczniejszy.
- Chirurg układa pacjentkę na stole operacyjnym. W tym czasie zaczyna też działać znieczulenie. Następnie po dezynfekcji obszaru operowanego, dokonuje cięcia w obrębie moszny lub blisko pachwiny (patrz opisy dotyczące przeprowadzenia operacji przez konkretnych chirurgów niżej).
- Chirurg wyłania naczynia krwionośne oraz nasieniowód. Następnie chirurg podwiązuje powrózek nasienny oraz dokonuje odcięcia jądra wraz z częścią powrózka nasiennego. Po dokonaniu tej czynności zakładany jest szew w miejscu nacięcia powłok ciała. W przypadku cięcia w innym miejscu niż na mosznie, może być wymagane założenie drenu.
- Pacjentka jest obserwowana od niepełnej doby do 2 dób (zależnie od techniki), po czym jest wypisywana do domu.
#Orchidektomia dopuszczalna jest w przypadku zdiagnozowania transseksualizmu i interseksualizmu. Wystarczającym dowodem na to jest posiadanie w dowodzie osobistym wpisu o byciu kobietą, dokumentacja z leczenia hormonalnego oraz zgoda na wykonanie zabiegu orchidektomii wraz z informacją o fakcie pozbawienia płodności w trakcie zabiegu orchidektomii oraz stwierdzeniem pacjentki, że dobro polegające na niezagrożonym życiu w roli kobiecej jest dobrem wyższym niż płodność. Nie popełnia też przestępstwa osoba usuwająca gonady z powodu nowotworowego lub zagrożenia nowotworem (hormonoterapia stanowi takie zagrożenie).
Mówi o tym wyjątek zawarty w Kodeksie Karnym.