Leki stosowane w leczeniu transseksualizmu u kobiet
Ze względu na bardzo długą listę leków powodujących interakcję oraz leków, których nie można stosować łącznie z bikalutamidem, zaleca się najpierw pod nadzorem lekarza zastosowanie innego leku androgennego. Lek ten ze względu na pokaźną listę interakcji oraz fakt powodowania zawału serca u 1–10% osób go stosujących, zdecydowanie nie jest lekiem bezpiecznym. Wiele osób może pisać, że się dobrze czuło, że jest bezpieczny (popularne na forach), jednak pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce nie są wyssane z palca, zaś ci którzy umarli nie pożalą się co im się stało i od jakiego leku. Poza tym każdy człowiek może na lek zareagować inaczej.
Lekiem podobnie działającym do bikalutamidu jest Flutamid, jest to również lek w tabletkach. Lek ten jest szybko metabolizowany, toteż tabletki są przeznaczone do kilkukrotnego przyjmowania w ciągu doby. Pominięcie jednej dawki może przerwać terapeutyczne działanie leku i działanie testosteronu, z uwagi na niezablokowana przysadkę mózgową, powraca niezwłocznie. Posiada on jednak inną cenę oraz inne działania niepożądane niż #bikalutamid. Oto lista działań niepożądanych częstych i krytycznych leku Apo‑Flutam, zawierającego #flutamid jako substancję czynną:
- zawał serca, zator tętnicy płucnej (0.01–0.1%);
- nadciśnienie (1–10%);
- senność, dezorientacja, niepokój, depresja,podenerwowanie (1–10%);
- działania niepożądane ze strony płuc (1–10%);
- ginekomastia (1–10%);
- nudności, biegunka, wymioty, brak apetytu (10–100%);
- inne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (1–10%);
- obrzęk (1–10%);
- bóle mięśni i uczucie zmęczenia (10–100%);
- niedokrwistość, zmniejszenie liczby białych krwinek (leukopenia), małopłytkowość, nieprawidłowa budowa hemoglobiny (1–10%);
- encefalopatia wątrobowa, martwica wątroby (0.1–1%) – ustępują po odstawieniu leku w porę;
- śmierć w następstwie ciężkiego uszkodzenia wątroby (częstość nieznana);
- nadwrażliwość na światło, martwica naskórka, wysypka, rumień (częstość nieznana).